توضیحات

شیطان آدم را شتابزده می‌کند. می‌گوید از دست می‌دهی ها! خدا هی از این طرف می‌گوید ببین! هیچی را از دست نمی‌دهی نترس. پیش من است هر چی بخواهی به تو می‌دهم.

  یکی از علاقه‌های انسان، گرایش‌های انسان عجله است. آدم هر چیزی را می‌خواهد جدای از اینکه آن را می‌خواهد با عجله هم می‌خواهد. این عجله و شتابزدگی در کنار همۀ علاقه‌ها کار ما را خراب می‌کند. پای ثابت همۀ بدی‌های ما عجله است. یعنی معمولاً شما نمی‌توانید یک علاقۀ بد پیدا بکنید که منجر به یک رفتار بد شده باشد که عجله تویش نباشد. «یَدْعُ الْإِنْسَانُ بِالشَّرِّ دُعَاءَهُ بِالْخَیْرِ وَکَانَ الْإِنْسَانُ عَجُولًا»؛ چون شتابزده است خیر و شرّ خودش را قاطی می‌بیند، غلط می‌بیند. چیزی که به ضررش است را دقیقاً می‌گوید این به نفعم است. یالّا می‌خواهم. یا از خدا می‌خواهد، یا توی دنیا برنامه‌ریزی می‌کند که بهش برسد، یا از دیگران می‌خواهد. دقیقاً این همان چیزی است که به ضررت است چرا درست تشخیص نمی‌دهی؟ می‌فرماید به خاطر عجله درست تشخیص نمی‌دهد.

  مثلاً در روایات دارد برخی نماز می‌خوانند عجله دارند برای کارشان می‌خواهند بروند به کارشان برسند. خب تعقیبات نمی‌خوانند. در روایت می‌فرماید خدا می‌فرماید بندۀ من کجا رفت؟ چه عجله‌ای داشت؟ به چی می‌خواست برسد؟ می‌خواهی من هر چی می‌خواست بهش برسد را نابود کنم برایش؟ ریشۀ عجله در وجود انسان چیز بدی نیست. شما نشان دادی به خدا من می‌خواهم اولین وقت نمازم را بخوانم. اینقدر برای این کار شما بها می‌دهند شما را به همه جا می‌رسانند، حتی اگر نماز بی‌توجه باشد. حتی اگر نماز بی حال باشد. می‌فرماید قیمت دارد نمازش. چرا؟ شوقی از خودش نشان داد.

  پس عجله اصلش توی وجود آدم چیز بدی نیست. فقط باید مصرفش را آدم پیدا بکند. جالب این است که اگر مصرف خوب داشته باشد، همۀ سعادت دنیا و آخرت را برای آدم می‌آورد؛ اگر مصرف بد داشته باشد همۀ بدبختی را برای آدم می‌آورد. تیغ دو دم است. کِی موجب می‌شود که عجله به انسان لطمه بزند خیر و شرّش را نبیند قاطی بکند؟ وقتی که این عجله را دارد بد جایی استفاده می‌کند، نه خوب جایی. اگر خوب جایی استفاده کند اتفاقاً خیلی هم خوب است. آن‌وقت خدا باید بیاید آرامَش کند بندۀ من عزیز من، چشم شما را هم می‌بریم پیش خودمان، صبر کن، تحمّل کن. خدا بهش آن‌وقت دلداری می‌دهد، او هر لحظه به خاطر شوقش برای ملاقات خدا پاداش هم می‌گیرد. تازه به دلیل شوقش به ملاقات خدا همه چیز را هم بهتر می‌بیند.

  رفقا من به شما بگویم، هیچ لذّتی را هیچ‌وقت از دست نمی‌دهید نترسید. آنی که برایت مقدّر شده به تو می‌دهند، «گر نستانی به ستم می‌دهند»؛ می‌زنند و می‌دهندت. عجله نکن. اینها وسوسه‌های شیطان است، نامرد می‌گوید از دست می‌دهی ها! آدم را هول می‌کند.

  اولاً این عجله چیز بدی است که در وجود ما هست؟ نخیر. خیلی چیز خوبی است. خدا اصلاً چیز بد توی انسان قرار نداده. منتها انسان وقتی خودش را درست تربیت نکرد از دارایی‌های خوبش بد استفاده می‌کند. همین عجله را شما درست ازش استفاده می‌کنی، می‌شود شوقت به لقاء الله. می‌شود گریه‌های امیرالمؤمنین در فراق شهادت.

 


پر بازدید ترین مطالب

نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.